Trigeneracja (Combined Heat, Power and Cooling) to skojarzone wytwarzanie energii cieplnej, elektrycznej i chłodu użytkowego w jednym procesie technologicznym, co pozwala na obniżenie ilości i kosztów energii pierwotnej potrzebnej do wytworzenia każdego z powyższych rodzajów energii osobno. Trigeneracja to technologiczny następca kogeneracji, która umożliwia wytwarzanie energii eletrycznej i ciepła odpadowego w jednym procesie. Trinegeracja rozszerza możliwości kogeneracji o dodatkowy rodzaj energii – chłód użytkowy, który można wykorzystać np. w klimatyzacji czy procesach produkcyjnych.
Dzięki temu, że Trigeneracja to świetny sposób na poprawę ekonomiczności produkcji elektrycznej w systemach ciepłowniczych i zrównoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło, w okresie upałów zapobiega potencjalnym przerwom w dostawach energii elektrycznej (tzw. blackoutom).
System trójgeneracyjny zbudowany jest z modułu kogeneracyjnego produkującego energię elektryczną i ciepło odpadowe, które to z kolei wykorzystywane jest przez urządzenie absorpcyjne do produkcji chłodu.
Zastosowanie:
Trigeneracja jest korzystne dla jednostek wymagających jednocześnie trzech rodzajów energii (na przykład w szpitalach, data center). Trójgeneracja pozwala na zrównoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło w okresie letnim i w konsekwencji zapobiega potencjalnemu załamaniu się dostaw energii elektrycznej w upalne dni.